Lista aktualności Lista aktualności

Gdzie drwa rąbią…

W sobotę, 24 września w Morągu wyłoniono regionalnego Mistrza Drwali.

15 profesjonalnych drwali, na co dzień pracujących w lasach Warmii i Mazur przyjechało rankiem,  w sobotę 24 września do Nadleśnictwa Dobrocin.

To właśnie w tutejszych lasach, położonych niedaleko Morąga rozpoczęły się Regionalne Zawody Drwali o puchar Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Pierwsza konkurencja – bardzo niebezpieczna i najbardziej nieprzewidywalna – ścinka drzew - odbyła się w Leśnictwie Morąg, gdzie drwale ścinając przypadające ich numerowi startowemu drzewo musieli trafić nim w oddalony o 15 metrów od drzewa palik. Po tym zadaniu już tylko 12 zawodników mogło przystąpić do kolejnych 4 zmagań, które miały miejsce przy udziale ponad 1000 osób publiczności, w Parku Miejskim w Morągu.

Bardzo wiele osób było zainteresowanych precyzją przerzynki na dokładność, przerzynki kombinowanej, szybkością wymiany łańcucha oraz bardzo widowiskowym okrzesywaniem kłody      z gałęzi.

Nad całością zmagań czuwał cały sztab sędziów z Nadleśnictw Dobrocin i Spychowo oraz niezależny obserwator z ramienia IALC (International Associiation Logging Championschips   - Międzynarodowego Stowarzyszenia Zawodów Drwali ).

W międzyczasie, najmłodsi uczestnicy morąskich wydarzeń, którym niezbyt mógł przypaść do gustu hałas pił, mogli skorzystać z mnóstwa atrakcji przygotowanych przez Nadleśnictwa Olsztynek, Kudypy, Olsztyn, Spychowo i Dobrocin. Dziecięcy zakątek „Przyjaciół Lasu" cieszył się ogromnym, momentami – niewyobrażalnym – powodzeniem…

Po podsumowaniu wyników, Regionalnym Mistrzem Drwali został  Wojciech Prusik reprezentujący Nadleśnictwo Przasnysz i zatrudniany przez ZUL Jan Mikołajewski z Lipy. Na podium towarzyszyli mu: na II miejscu - Mariusz Gutfrański – Nadleśnictwo Dobrocin; Usługi Leśne i Transportowe Adam Szulc w Jurkach, na III miejscu - Łukasz Wójtowicz – Nadleśnictwo Strzałowo; S.C.DREWPOL Ryszard Twardeusz i Grzegorz Pilawski z Chostki.

 

Tegoroczne regionalne zawody drwali były eliminacją do Mistrzostw Polski Drwali 2017. Stanowiły szeroką promocję leśnictwa i prac leśnych wśród ludzi, którzy na co dzień nie mają kontaktu z lasem. Sami drwale mieli okazję do wymiany doświadczeń w zapobieganiu wypadkom przy pracy w lesie oraz przestrzeganiu przepisów bhp.

Regionalne Zawody Drwali , którym przyświecał duch sportowej rywalizacji odbyły się dzięki przychylności Burmistrza Morąga oraz SITLiD w Olsztynie. Były to kolejne zmagania drwali mające miejsce na terenie jednego z nadleśnictw RDLP w Olsztynie.

 

 

tekst: Paulina Partyka-Drzazga

foto.: Hanna Świetlik, Piotr Kadylak, Piotr Żokowski