Lista aktualności Lista aktualności

Manewry wojskowe

150 żołnierzy i żołnierek z 16 batalionu zmechanizowanego w Morągu odbyło ćwiczenia terenowe na terenie Nadleśnictwa Dobrocin.

Zanim wyruszyli do lasu zwartym szykiem, mundurowi mogli zobaczyć w jaki sposób w Lasach Państwowych wykorzystuje się w praktyce nowoczesne technologie geomatyczne, takie jak: leśne mapy numeryczne, lotnicze skanowanie laserowe terenu ( LIDAR ) oraz zdjęcia satelitarne Sentinel, udostępnione przez Europejską Agencję Kosmiczną ( ESA ).

Po części pokazowej przyszedł czas na praktykę. W lesie, leśniczy Leśnictwa Morąg wraz z właścicielem Zakładu Usług Leśnych Eugeniuszem Kosowskim zaprezentowali technikę ścinki drzew oraz omówili podstawowe zasady obsługi sprzętu wykorzystywanego przez drwali. Po tym krótkim szkoleniu żołnierze przystąpili do ścinki drzew wykonywanej narzędziami ręcznymi będącymi wyposażeniem ich pojazdów bojowych.

Szkolenie programowe 16 brygady zmechanizowanej odbyło się 28-29 marca br. Dotyczyło rozbudowy obiektów inżynieryjnych na terenach leśnych i było organizowane na wniosek Wojska Polskiego.

Tekst: Paulina Partyka-Drzazga
Foto: Piotr Żokowski