Lista aktualności Lista aktualności

Rozległy pożar lasu

Grzybiarze zgłosili pożar lasu przy ośrodku wypoczynkowym.

Jesienna aura wciąż pozwala grzybiarzom na zbiór ostatnich jesiennych grzybów. W piątek, 8 listopada do Nadleśnictwa Dobrocin wpłynęło zgłoszenie o pożarze lasu przy ośrodku wypoczynkowym. Ogień rozprzestrzeniał się po pokrywie gleby. Na miejsce skierowano pierwszy rzut jednostek ochrony przeciwpożarowej z JRG Morąg oraz OSP w Słoneczniku, Rusi i Żabim Rogu.

Pożar rozprzestrzeniał się intensywnie. Pracownicy nadleśnictwa podjęli działania mające ułatwić dotarcie innym jednostkom Straży Pożarnej. Na miejsce przyjechały dodatkowe zastępy z OSP w Bramce, Bogaczewie, Nowym Dworze.  Natychmiast zarządzono organizację dodatkowego zaopatrzenia w wodę, a teren akcji podzielono na odcinki bojowe. Tam działały kolejne zastępy OSP dowożąc tak brakującą wodę do gaszenia pożaru wierzchołkowego. Po kilku godzinach intensywnych działań las został ugaszony, a ok. 70 strażaków mogło odpocząć.

Szczęśliwie, straty w drzewostanie nie były wielkie, bo w ćwiczeniach sprawdzających umiejętności prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych przez funkcjonariuszy JRG PSP i druhów OSP zużyto bardzo dużą ilość wody przeciwko niezauważalnym płomieniom…

 

Tekst: P. Partyka-Drzazga

Foto: S. Warcaba