Lista aktualności Lista aktualności

Śmieci w oku kamery

Dnia 30 maja 2023 roku w godzinach rannych na ternie leśnictwa Strzała na monitoring wizyjny zarejestrował się pojazd z przyczepką wypełnioną śmieciami

Straż leśna Nadleśnictwa Dobrocin ustaliła sprawcę czynu. Winowajca oprócz posprzątania odpadów został ukarany grzywną w wysokości 600 złotych za wykroczenia tj.: wjazdu do lasu pojazdem silnikowym i za wyrzucenie śmieci. Sprawca tłumaczył się twierdząc, że nie wyrzucił śmieci do lasy tylko jedynie pozostawił je tam do najbliższej  soboty, ponieważ potrzebna mu jest pusta przyczepka do przewozu piasku, a w sobotę po te śmieci by przyjechał i je z lasu zabrał.

Zaśmiecanie lasu jest szkodnictwem leśnym z rodzaju bezprawnego korzystania z lasu, do którego należą również m.in. niedozwolone wjazdy do lasu, obłamywanie gałęzi (stroiszu), pozyskiwanie mchu, puszczanie psa luzem oraz stwarzanie zagrożenia pożarowego.

Każdego roku Lasy Państwowe wydają ok. 20 mln zł na sprzątanie śmieci wyrzucanych do lasów. W leśnych ostępach lądują nie tylko odpady z gospodarstw domowych, ale także stare opony, sprzęt AGD i RTV, samochody, części z warsztatów samochodowych, czy niebezpieczne substancje. Nasze lasy mimo wielu akcji i apeli toną w śmieciach!

 

Tekst i fot.: Straż Leśna Nadleśnictwo Dobrocin