Asset Publisher Asset Publisher

Pierwsze leśne opracowania z drona w Nadleśnictwie Dobrocin

Zarządzanie obszarami leśnymi jest procesem złożonym wymagającym pełnego rozpoznania stanu ekosystemów leśnych. W tym celu leśnicy wykorzystują inwentaryzację terenową połączoną z nowoczesnymi technologiami.

W tym roku wdrożyliśmy do praktyki leśnej technologię bezzałogowych statków powietrznych. Nadleśnictwo Dobrocin dysponuje dronem (DJI Phantom 4 RTK), który znalazł już wiele praktycznych zastosowań.

 

Inwentaryzujemy szkody od wiatru

        Początek roku nie był dla nas łaskawy. W lutym wiatr uszkodził tysiące drzew na rozległych obszarach leśnych. Obloty dronem były znakomitym uzupełnieniem tradycyjnej inwentaryzacji terenowej oraz posłużyły nam jako dane referencyjne do wyszukiwania szkód na obrazach satelitarnych.

1. Zdjęcie z drona z Leśnictwa Nowy Dwór wykonane z wysokości 100 m nad ziemią – znakomita jakość obrazu umożliwia nam bardzo precyzyjne określenie lokalizacji, ilości i miąższości uszkodzonych drzew.

2. Grafika przedstawia szkody od wiatru w Leśnictwie Sambród na zdjęciach z drona i obrazach satelitarnych Sentinel-2 programu Copernicus.

 

Precyzyjnie mierzymy powierzchnie, które powstają w ramach prowadzenia gospodarki leśnej.

            W celu urozmaicania składów gatunkowych naszych drzewostanów bukowych realizujemy cięcia w ramach rębni złożonych (rębnie gniazdowe). Drony umożliwiają nam na bardzo precyzyjne określenie powierzchni oraz ocenę zgodności zabiegu z założeniami planu urządzenia lasu.

3. Zdjęcie z drona przedstawiające drzewostan bukowy w Leśnictwie Buczyniec z wyciętymi gniazdami przygotowanymi pod nasadzenia dębowe.

 

Monitorujemy cenne obszary przyrodnicze.

     W ramach monitoringu przyrodniczego wykonujemy naloty dronem nad cennymi obszarami przyrodniczymi Natura 2000 w celu udokumentowania stanu siedlisk oraz zmian sukcesyjnych i hydrologicznych.

4. Zdjęcie z drona przedstawia fragment po byłej kopalni torfu przejętej przez nadleśnictwo na obszarze Natura 2000 Budwity.

5. Zdjęcie z drona przedstawiające fragment trudnodostępnego torfowiska z stagnującą wodą oraz drzewostanem powstałym z sukcesji naturalnej na obszarze Natura 2000 Budwity.

      Uważamy, że drony są niesamowitym narzędziem, pozwalającym znacząco usprawnić prowadzenie wielofunkcyjnej gospodarki leśnej w Nadleśnictwie Dobrocin.

(Tekst i Fot. K.Onoszko)