Asset Publisher Asset Publisher

Nowe miejsca lęgowe dla kaczek w Nadleśnictwie Dobrocin

Jednym z działań zwiększania bioróżnorodności w ekosystemach leśnych, ekosystemach wodno – błotnych jest zakładanie nowych miejsc lęgowych.

Jednym z działań zwiększania bioróżnorodności w ekosystemach leśnych, ekosystemach wodno – błotnych jest zakładanie nowych miejsc lęgowych.

Leśnicy i naukowcy od wielu lat prowadzą działania w zakresie podwyższania sukcesu lęgowego kaczek krzyżówek.

W ramach takich właśnie działań postanowiliśmy pomóc kaczkom w zasiedlaniu terenu poprzez budowę sztucznych gniazd.

Wybraliśmy obszar, który idealnie wpisuje się w naszą inicjatywę. Teren, na który wraca woda i roślinność. Powstają większe i mniejsze zbiorniki wodne, które są doskonałym miejscem bytowania kaczek krzyżówek.


             Zdjęcia z Google Erth przedstawiają postępującą sukcesję naturalną w przeciągu 10 lat (2012 – 2022r.)

Kaczki krzyżówki bardzo chętnie zasiedlają sztuczne gniazda. Jest to gatunek ptaków, który  potrafi gniazdować na ziemi, w dziuplach, na drzewach, a nawet zdarzają się przypadki zajmowania gniazd dużych drapieżników tj. bieliki.

Zima to najlepszy okres na zakładanie koszy lęgowych. Prace wykonywane w okresie, kiedy zbiorniki wodne pokryte są jeszcze lodem pozwalają umieścić kosze w niedostępnych trzcinowiskach, chętnie odwiedzanych przez kaczki. 

W ramach naszego małego projektu zamontowaliśmy 7 wiklinowych koszy lęgowych. Kosze zostały owinięte i wyścielone suchą trawą, zamontowane na palach na wysokości ok. 1m nad lustrem wody. Uchroni to lęgi przed dostaniem się potencjalnych drapieżników.

Nowo powstałe „gniazda” będą pod czujnym okiem dobrocińskich leśników, co pozwoli na określenie sukcesu lęgowego. My natomiast mamy już w planach instalacje kolejnych sztucznych gniazd.